Underworld

             

                                      

PREMIERA: 19 Września (Usa) 28 Listpada (Polska) 2003

REŻYSERIA: Len Wiseman
SCENARIUSZ: Len Wiseman

           WYSTĘPUJĄ:

Kate Beckinsale ... Selene
Scott Speedman ... Michael Corvin
Michael Sheen ... Lucian
Shane Brolly ... Kraven
Bill Nighy ... Viktor
Erwin Leder ... Singe
Sophia Myles ... Erika
Robbie Gee ... Kahn
Wentworth Miller ... Dr. Adam Lockwood
Kevin Grevioux ... Raze
Zita Görög ... Amelia
Dennis J. Kozeluh ... Dignitary

 

                 


                 
               

 Informacje i Plotki

Twórcy filmu zapowiedzieli już kolejne dwie części filmu (sequel i prequel).

UnderWorld do dnia dzisiejszego zarobił w Stanach Zjednoczonych ponad 50 milonów dolarów

Treść Filmu

Na ziemi w ciągu wieków, niezauważone przez ludzką populację, wyrosły dwie rywalizujące ze sobą rasy stworzeń – arystokratyczne, dobrze wykształcone – Wampiry – Nieśmiertelni Władcy oraz brutalni i siejący grozę Lycanowie (Wilkołaki) – Rebelianci. Dla ludzkości ich istnienie jest tylko cieniem legendy. Dla siebie nawzajem są oni jednak nieprzejednanymi i śmiertelnymi wrogami. Ich celem jest całkowita eliminacja przeciwnika. W tej atmosferze poznajemy Selenę (Kate Beckinsale), wojowniczkę Wampirów, która dowiaduje się o planie Lycanów mającym na celu uprowadzenie człowieka – młodego lekarza o imieniu Michael (Scott Speedman). Śledząc go po ulicach miasta, Selenie udaje się nawiązać z Michaelem bezprecedensowy kontakt i kiedy Lycanowie decydują się na ruch, Selena udaremnia ich akcję. W trakcie akcji ratowania Michaela, Selena odkrywa tajemnicę, która może mieć śmiertelne konsekwencje zarówno dla Wampirów jak i Lycanów – plan stworzenia nowej rasy, która będzie posiadała zalety i siłę obydwu zwalczających się ras jednocześnie pozbawiona będzie ich słabości. Powstanie nowej rasy naruszy istniejące status quo, i doprowadzi do wzrostu znaczenia Lycanów, którzy od wieków są słabszą stroną konfliktu…

                 
 

       O Filmie

 

Kate Beckinsale (Igraszki losu, Pearl Harbor) i Scott Speedman (Policja) występują w tym zrobionym z rozmachem filmie, wypełnionym szybką akcją, bezwzględnymi intrygami i historią o zakazanej miłości. Akcja filmu odbywa się na tle odwiecznej waśni między dwoma plemionami w nieokreślonej czasowo gotyckiej metropolii. Tradycja pokazywania w filmie wampirów i wilkołaków w Hollywood sięga początków kina. Underworld jednak sięga głębiej i tworzy nową legendę, używając tych samych postaci. Niezauważani przez otaczających ich ludzi Wampiry i Wilkołaki zaangażowani są w trwającą od wieków wojnę między sobą o władzę w zapuszczonych sektorach miasta. Wojna ta ma doprowadzić do dominacji w mieście i całkowitej eliminacji przeciwnika.

„To nie jest historia zaczerpnięta z komiksu czy książki.”, mówi scenarzysta Danny McBride. „Historia pochodzi z burzy mózgów kilku miłośników gatunku, którzy postanowili stworzyć nowy świat używając naukowej wiedzy i mieszając ją z postaciami wampirów i wilkołaków, tym samym pokazując ich w innym świetle.

Pewnego wieczoru, jadąc metrem, student medycyny Michael Corvin niespodziewanie znajduje się w środku walki dwóch zagadkowych gangów. Zostaje zauważony przez piękną i wyrafinowaną kobietę – wojowniczkę Wampirów Selenę.

Kate Beckinsale, dała się wcześniej poznać w takich filmach jak Laurel Canion, Igraszki losu, Pearl Harbor. W Underworld tworzy postać Seleny – wysoko urodzonej i jednej z głównodowodzących Handlarzy Śmierci, elitarnej jednostki Wampirów mającej na celu całkowitą eliminację Lycanów.

„Okrucieństwo i dzikość Seleny ma korzenie w jej przeszłości”, mówi Beckinsale. „Jest ona stworzonym wojownikiem i nie zna świata bez wojny. Jej motywacja ma podłoże emocjonalne gdyż cała jej rodzina została wymordowana przez Lycanów. Jej jedynym celem jest zemsta.”

Żadna ze stron konfliktu nigdy nie potrzebowała kontaktu z ludźmi. Woleli ich raczej unikać.

Instynktownie wyczuwając niebezpieczeństwo, Selena próbuje ostrzec aroganckiego przywódcę Wampirów Kravena (Shane Brody), lecz on twierdzi, że Lycanowie to tylko banda ulicznych rozbójników i nie należy się nimi zbytnio przejmować bo nie stanowią poważniejszego zagrożenia.

 Nie podporządkowując się rozkazom Kravena, Selena wymyka się z siedziby Wampirów aby śledzić Michael. Wbrew odwiecznemu militarnemu szkoleniu, Selena coraz bardziej interesuje się Michaelem, który jak wszyscy inni ludzie nie ma pojęcia, że Wampiry i Lycanowie w ogóle istnieją. „Jej osobista krucjata zostaje zagrożona, kiedy spotyka Michaela” mówi Beckinsale. „To interesujące grać postać, której ziemia nagle zadrżała i która musi zacząć myśleć w inny sposób niż do tej pory”.

Scott Speedman, którego możemy oglądać w filmie kinowym Policja, i telewizyjnej roli w znanym serialu Felicity, gra tutaj Michaela Corivna. Speedman określa tę postać jako samotnika w obcym mieście. „Michael to facet, którego los dotknął bardzo boleśnie”, mówi Speedman, „jego dziewczyna zginęła w wypadku. Aby dojść do siebie Michael postanawia przenieść się w miejsce, gdzie nikt go nie zna.”

Kiedy Lycanowie atakują ponownie, Selena, będąc w pobliżu Michaela, próbuje skoncentrować na sobie główną siłę uderzenia, lecz nie jest w stanie uchronić go przed ukąszeniem bezwzględnego lidera Lycanów – Luciana (Michael Sheen). Selena wie, że Lucian jest poważnym, niebezpiecznym wrogiem i nie można go lekceważyć.

„Lucian ma kilkaset lat” mówi Sheen, „Jego historia jest od wieków połączona z historią Wampirów, których Lycanowie byli niewolnikami. Lucjan nienawidzi Wampirów, a szczególnie ich lidera Viktora (Bill Nighy).

 Selena uważa, że Lucian organizuje olbrzymią armię Lycanów, aby zemścić się za wieki upodlenia w rękach aroganckich Wampirów. Szukając alianta, Selena decyduje się zbudzić lidera Wampirów Viktora z jego pięćset letniego snu. „Został obudzony sto lat za wcześnie i nie jest z tego powodu zbyt szczęśliwy” komentuje Bill Nighy. „Wydawało mu się, że pozbyli się problemu Lycanów zabijając ich wszystkich kilkaset lat wcześniej. Faktycznie jednak, Lycanowie nie wyginęli doszczętnie i przez wieki mobilizowali się aby w końcu wyeliminować Wampirów”.

Nighy określa Viktora jako „największego, najlepszego, najsilniejszego, najszybszego najszybszego posiadającego najwięcej mocy ze wszystkich postaci. Pokonanie Lycanów powinno więc być igraszką. Selena budzi go, bo wie, że poza zaletami wymienionymi wcześniej, jest on również dobry i sprawiedliwy.

Żaden z wrogich sobie klanów nie jest jednak przygotowany na nadchodząca niespodziankę;

Michael nie zjawił się w ich świecie przez przypadek. Ma on tajemnicę łączącą go zarówno z Wampirami jak i Lycanami.

 

O PRODUKCJI

 Realizacja Underworldu zaczęła się podczas rozmowy na temat filmów o wilkołakach pomiędzy reżyserem Lenem Wisemanem i jego przyjacielem Kevinem Grevioux, który jest członkiem zespołu producentów i gra w filmie rolę Raze. „Jeśli ma to być nowatorski dla tego tysiąclecia film o wilkołakach, chcę, żeby to było coś innego,” powiedział Wiseman. Grevioux zasugerował stworzenie historii typu Romeo i Julia i, żeby zamiast Montekich i Kapuletich występowały wilkołaki i wampiry.

Co więcej, posiadając dużą wiedzę na temat inżynierii genetycznej, Grevioux wymyślił wiarygodnego wirusa, który doprowadził do powstania Wampirów i Wilkołaków.

Wiseman dodaje, że celowo zrezygnowali z używanego rutynowo mistycznego powiązania Wampirów z czosnkiem i symbolem krzyża. „Uważałem, że jeżeli znaleźliśmy wiarygodne genetyczne rozwiązanie, używanie zgranych symboli nie było konieczne, to anomalia genetyczne stworzyły te postaci. Mamy więc do czynienia z istotami z krwi i kości, które przez setki lat genetycznych zmian stały się tym, czym są obecnie. Możemy, więc znaleźć metody na unicestwienie ich. Mogliśmy rozważać, dla czego srebro ma taki wpływ na ich krew, jaki ma. Nasze Wampiry i Wilkołaki stąpają po ziemi”.

Mając taką podstawę, filmowcy zaangażowali scenarzystę – Danny’ego McBride’a, który również jest miłośnikiem tego gatunku. „Danny istotnie ułatwił i przyspieszył proces powstawania scenariusza, udoskonalił też nasze pomysły”, mówi Grevioux.

Od samego początku, twórcy byli przekonani, że centralną postacią w filmie powinna być kobieta.

Kate Beckinsale odmówiła udziału w filmie opartym na scenariuszu o wampirach i wilkołakach. „Powiedziała nam, że nie jest zainteresowana”, wspomina Wiseman. „Jej agent jednak przesłał jej scenariusz z moimi rysunkami.

„Len świetnie sportretował Selenę i wilkołaki w swoich rysunkach” mówi Beckinsale, „postaci były świeże i nowe, bardzo interesujące. Pomyślałam, że może jednak przeczytam scenariusz. To nie jest komiksowa historyjka. Selena i inne postaci w filmie stworzone są z krwi i kości”.

Po zakończeniu zdjęć Kate Beckinsale wspominała :„Udział w tym filmie to fantastyczne doświadczenie, pełne pasji i energii. Uważam, że to moja ulubiona rola do tej pory, co jest zabawne, bo nie oczekiwałam jakichś większych wrażeń z realizacji tego obrazu. Nie oczekiwałam, że będę czuła się tak bezpiecznie i że tak zaangażuję się w rolę, bo nigdy wcześniej nie myślałam o graniu wampirzycy. To, że tak dobrze się czułam i że lubię tę postać najbardziej z granych dotychczas jest wielką zasługą Lena Wisemana.

Następnym krokiem przed realizacją filmu było znalezienie aktora do roli Michaela. Wiseman zauważył Scotta Speedmana w telewizyjnym serialu Felicity. Przesłał mu scenariusz i dyskusja na jego temat oraz podejście aktora do materiału, na którym miał pracować ujęło reżysera. „Scott bierze wszystko w tym filmie na serio i chce, aby cały film nosił znamiona rzeczywistości” wspomina Wiseman.

Praca nad Underworldem była wyzwaniem dla Speedemana nie tylko ze względu na gatunek.

„To podniecające pracować z debiutującymi reżyserami, bo nie mają oni jeszcze utartych ścieżek, jeżeli chodzi o pracę z aktorami. Leny jest bardzo zaangażowany w swoją pracę. Jest pasjonatem i to widać na ekranie. Ma prawdziwy talent, poczucie stylu oraz wizję”.

Speedman musiał spędzać godziny w fotelu, kiedy zakładano mu charakteryzację. „Pięć godzin trwało nakładanie charakteryzacji. Aby ją zdjąć, pewnej nocy potrzeba było siedmiu osób i prawie dwóch godzin. Ostrzegano mnie, że będzie to nudny proces i proszono, abym wykazał się cierpliwością. Jednak obserwowanie pięciu osób zmieniających moje fizys było zajęciem fascynującym” wspomina Speedman.

Speedman nie był jedynym aktorem, który musiał przechodzić katusze wielogodzinnej charakteryzacji. Brytyjski aktor weteran Bill Nighy, który gra Viktora, lidera Wampirów, miał podobne doświadczenia, kiedy zmieniano go ze „zmumifikowanego” wampira, który spał 500 lat w rozbudzonego, pełnokrwistego, żywego Wampira. „Nie miałem pojęcia, co znaczy protetyka i jej znaczenie w charakteryzacji. Teraz wiem. To znaczy ból. Mnóstwo bólu” komentuje aktor. „Nie mogłem się jednak złościć na facetów, którzy mi to robili, bo to wspaniali ludzie, bardzo oddani swojemu zajęciu i do tego niesłychanie utalentowani”.

Obsadzenie Billa Nighy w roli Viktora było trafnym posunięciem. Posiada on umiejętność zaznaczania swojej obecności i poczucia pełnej kontroli stając przed kamerą. „Kiedy Bill pojawił się na próbnych zdjęciach, nic o nim nie wiedziałem. Usiadł i zaczął czytać swoje linijki. Po raz pierwszy poczułem się pozbawiony kontroli reżyserskiej. Bill był tym Viktorem, o którym myślałem pracując nad scenariuszem. To było niesamowite uczucie” wspomina Wiseman.

 

SCENY AKCJI

Sprawność fizyczna byłą podstawowym wymogiem jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć do filmu. W tym celu Beckinsale i Speedman musieli przejść intensywny trening sprawnościowy w Los Angeles. „Nie jestem lekkoatletką, mam doświadczenie w balecie, które jak się okazało miało swoje dobre i złe strony” mówi Beckinsale. „ Musiałam uważać, aby nie spadać na palce stóp po skokach”. Musiała również przyzwyczaić się do podtrzymujących ją lin. „W jednej ze scen musiałam wyskoczyć wysoko w górę, zrobić salto w powietrzu, zastrzelić wilkołaka i wylądować. Bałam się tego ujęcia i myślałam o nim miesiąc przed realizacją. W rezultacie poszło mi to dość gładko i skończyło się na czterech dublach. W rzeczywistości, chciałam to jeszcze raz powtórzyć.” Beckinsale trenowała z najlepszymi kaskaderami – Bradem Martin’em i Scottem McElroy’em, którym, jak sama twierdzi, zawdzięcza pokonanie własnego strachu. „Napełniają oni człowieka wiarą w siebie,” wspomina. „Uważam, że najważniejszą rzeczą jest to, że czujesz się bezpiecznym, ponieważ kiedy czujesz się bezpiecznym, stać cię na odwagę. I ci faceci są naprawdę najlepsi w branży.” Martin, koordynator scen kaskaderskich komentuje, „Zabrało nam to trochę czasu by pozyskać zaufanie Kate oraz uświadomić jej, że wszystko będzie w porządku. Kiedy udało jej się uzyskać pewność siebie, uzmysłowiła sobie, że będzie mogła wykonać to, co do niej należy.”

Speedman, w przeciwieństwie, był w swoim żywiole, kiedy uczestniczył w całym tym nawale prac kaskaderskich służących realizacji Underworldu. „Nie miał on nigdy nic do czynienia z gimnastyką czy elementami walki, ale niezmiernie szybko, wszystko to zaczęło mu wychodzić,” mówi Martin. „Przed końcem naszych treningów, wykonywał już salta do tyłu i to zarówno z linami jak i bez.” „Zespół kaskaderski był nie do uwierzenia,” dodaje Speedman. „Nigdy wcześniej w życiu nie wyprowadziłem ciosu, ale oni doprowadzili mnie do wspaniałej kondycji fizycznej i nauczyli jak uderzać pięścią i kopać. Myślę, że moim ulubionym momentem było podwieszanie się na linach. Było to bardzo fajne.”

Postaci grane przez Nighy’ego (Viktor) i Speedman’a (Michael) brały udział w najbardziej brutalnych i wymagających dużej odporności fizycznej scenach. „Bill Nighy, po godzinach spędzonych nad charakteryzacją musiał grać stojąc po kolana w zimnej wodzie, w niewygodnej charakteryzacji, ze szkłami kontaktowymi na oczach, które poważnie utrudniały mu widzenie i wykrzesał z tego wszystkiego wspaniałą rolę” mówi Speedman.

O Speedman’ie wspomina producent Wright: „Scott to bardzo ciężko pracujący i bardzo wytrzymały aktor. Posiada on budowę ogiera i cierpliwość świętego”.

 

ZDJĘCIA

Aby otrzymać zgodny ze swoimi oczekiwaniami wygląd świata podziemnego, twórcy zaprosili do współpracy nominowanego do Oskara autora zdjęć Tony’ego Pierce-Roberts’a (Howards End). „Tony fotografował wielkie filmy Holywoodzkie oraz wiele filmów duetu Merchant-Ivory. Jednak dla mnie filmem, który przekonał mnie do Toniego był Okup, mówi Wiseman, Okup jest ciemnym filmem i to jest to co odpowiadało mi w wyglądzie Underworld. Zdobycie Tony’ego do naszego projektu nadało filmowi większego wymiaru. Od momentu, kiedy Tony dołączył do naszej ekipy, ludzie z zewnątrz przestali patrzeć na nasz projekt jak na kolejny film o wampirach, podejrzewając, że będzie to coś nowego, film, który ma szanse zrewolucjonizować gatunek. Tony zapewnił artystyczną jakość wizualną filmu”.

 Aby stworzyć wyjątkowy, mroczny świat Underworldu, twórcy filmu udali się do Europy Wschodniej, którą przemierzyli oni wzdłuż i wszerz, zanim zdecydowali się w końcu na Budapeszt. „Kiedy znalazłem się w Budapeszcie, wiedziałem, że to jest to miejsce, w którym nasz film musi być nakręcony,” wspomina McBride. „Były w nim budynki, jakich szukaliśmy oraz wszystkie wnętrza, których nigdy nie można byłoby zbudować przy takim jak nasz budżecie. A ponadto, miasto to miało właśnie tę szczególną atmosferę.” I dodaje, „Miałem przed oczami wizję, jaki będzie ten film, ale mimo prób wyjaśnienia tego każdemu, stało się to dopiero możliwe, kiedy dotarliśmy do Budapesztu i wtedy każdy stwierdził ‘O tak, teraz wiem, jakiego rodzaju film starasz się zrobić.’” „Jest to bardzo wyjątkowe miasto, przypomina trochę Paryż. Posiada wiele budynków, które są ciekawe pod względem architektonicznym,” zauważa Lucchesi. „Miało ono ten mroczny, wisielczy temperament, który był dla nas idealny,” dodaje Wright. „Budapeszt jest miastem tchnącym historią i miejscem pochodzenia zarówno wampirów jak i wilkołaków, jako że Transylwania była kiedyś częścią Węgier. Nie mogliśmy przepuścić takiej okazji.

 

POSTACI UNDERWORLDU

 Od samego początku, twórcy filmu chcieli, by Wampiry i Wilkołaki z Underworldu odróżniały się od przeważającej liczby cyfrowo stworzonych istot w innych filmach. „Niedługo po starcie, Len i ja zmontowaliśmy taśmę, by zabrać ją do Lakeshore, gdzie pokazaliśmy urywki filmów Obcy Ridleya Scotta i Jima Camerona,” wspomina autor scenariusza McBride. „I wtedy porównaliśmy to z wieloma innymi filmami, które wykorzystują jedynie CGI (komputerowo wygenerowane obrazy). To, co chcieliśmy przekazać, to, że CGI są wspaniałą rzeczą przy pewnych rozwiązaniach. Ale, w wielu przypadkach, szczególnie, jeżeli chodzi o istoty z włosami, nie sprawdzają się one należycie. I mając na uwadze naszą podstawową publiczność, tych wszystkich zagorzałych miłośników gatunku, którzy zjedli zęby na oglądaniu filmów o potworach, wiedzieliśmy, że musimy zrobić coś, co jest namacalne, coś, co sprawia wrażenie, iż można tego dosięgnąć i dotknąć – istoty w nieprawdopodobnych kostiumach, o elektronicznie animowanych twarzach w połączeniu z linami, by było to wszystko czymś wyjątkowym. Mieliśmy do dyspozycji nowe i stare rzeczy i wybraliśmy z nich najlepsze..”

Kiedy Wiseman pracował jako scenograf, poznał na planie Patricka Tatopoulosa – specjalistę od tworzenia lateksowych postaci oraz charakteryzacji. Najbardziej znany z pracy na Godzillą, Tatopoulous pracował również przy realizacji takich filmów jak: Star Gate i Dzień Niepodległości. Jego wybór do prac nad  Underworldem przez Lena Wisemana był więc oczywisty.

Patrick i jego zespół stworzyli jako wzór, postaci wilkołaków w skali 1:1 doskonałe w swojej dokładności; widać było ich pory na skórze oraz każdy włosek na ciele. Na podstawie tych postaci, w zakładach produkujących protezy zamówiono wszystkie potrzebne do realizacji wilkołaki, które po opuszczeniu fabryki poruszały się jak żywe. Efekt na ekranie jest zadziwiający. „Widok jednego z wilkołaków wchodzącego do pomieszczenia z elektronicznie animowanymi ustami, językiem i oczami był naprawdę zdumiewający,” wspomina McBride. „Patrick i Guy Himber, jego prawa ręka, uwijali się na planie dopracowując każdy szczegół, doprowadzając cały makeup Billa Nighy’ego i wszystkie elementy do perfekcji. Ci faceci naprawdę poświęcili na to wiele czasu.” Tatopoulos zaprojektował Wilkołaki, które posiadały 25 osi rotacyjnych, by umożliwić im zbliżone do rzeczywistości ruchy i nadać wygląd całkowicie nowej rasy wilkołaków. „Kiedy zaczęliśmy robić pierwsze szkice wilkołaków, wyglądały przerażająco, ale były cool i na czasie,” kontynuuje McBride. „Były dokładnie tym, czego chcieliśmy.”

 

AKTORZY

 KATE BECKINSALE - SELENA

Angielska aktorka – zwróciła na siebie uwagę już wcześniej po obu stronach Atlantyku. Jej ostatnim filmem przed Underworld był film Lisy Cholodenko – Laurel Canyon.

W 2001 roku zagrała główną żeńską rolę naprzeciwko John’a Cusack’a w Igraszki losu. W tym samym roku można ją było zobaczyć w Pearl Harbor  oraz naprzeciwko Nick’a Nolte i Umy Thurman w produkcji Merchant – Ivory zatytułowanej Złota .

Po zakończeniu zdjęć do Underworld, Beckinsale zagrała partnerując Hugo Jackman’owi w filmie Stephen’a Sommers’a gotyckiego filmu akcji pod tytułem Van Helsing, który zobaczymy na ekranach w drugiej połowie 2004 roku.

SCOTT SPEEDMAN – MICHAEL

Ostatnio zagrał z Kurtem Russellem i Vingiem Rhamesem w filmie Ron’a Shelton’a Policja. Wkrótce też zobaczymy go w wyprodukowanym przez Pedro Almodovar’a a wyreżyserowanym przez Isabel Coixet już głośnym filmie My Life Without Me, grając tam obok Sarah Pooley i Mark’a Ruffalo.

Jego inne znaczące filmy to Duets Bruce’a Paltrow grając z Gwyneth Paltrow oraz niezależny kanadyjski film Kitchen Party wyreżyserowany przez Gary Burns’a.

Urodził się w Londyniea,a wychował w Toronto, gdzie spędził większość swoich młodych lat, zajmując się na poważnie lekkoatletyką. W roku 1992, Speedman jako członek Kanadyjskiej Pływackiej Kadry Juniorów, osiągnął dobre wyniki w czasie testów przedolimpijskich, ale wkrótce potem nabawił się kontuzji szyi i był zmuszony porzucić sport. Kiedy nie pracuje, znajduje przyjemność w wędrówkach, biwakowaniu, czytaniu i grze w koszykówkę. Obecnie, dzieli on swój czas pomiędzy Los Angeles, Nowym Jorkiem i Toronto.

BILL NIGHTY - VICTOR

Brytyjski aktor nagrodzony Nagrodą Petera Sellersa za rolę w Still Crazy, nominowany do nagrody Najlepszego Aktora 2002 roku przez British Independent Film Awards za rolę w Lawless Hart oraz nominowany przez London Film Critics Circle Awards do nagrody za najlepszą rolę drugoplanową w Lucky Break. Wkrótce będzie go można również zobaczyć w Love Actually obok Liama Neesona i Hugh Granta.

MICHAEL SHEEN – LUCIAN

Jest wysoko cenionym, brytyjskim, młodym aktorem. Jego popularność w teatrze i uznanie krytyków przekłada się na duży ekran, czego dowodem są wchodzące niedługo na ekrany znaczące produkcje filmowe, takie jak Bright Young Things w reżyserii Stephena Fry oraz Timeline w reżyserii Richarda Donnera. Po zdobyciu klasycznego wykształcenia w Royal Academy of Dramatic Arts, gdzie zdobył nagrodę SWET/Laurence Olivier Bursary Award, Sheen zadebiutował na scenie w sztuce wystawianej na londyńskim West Endzie pt. When She Danced w reżyserii Roberta Ackermana. Sheen dopełniał swoją karierę teatralną rolami w filmach takich jak Othello Olivera Parkera, Wilde Briana Gilberta oraz Mary Reilly Stephena Frearsa. Sheen otrzymał swoją pierwszą poważną rolę w amerykańskim filmie studyjnym, Cena honoru Shekhara Kapura. Następnie, otrzymał główną rolę w Heartlands w reżyserii Damiena O’Donnella. Sheen dzieli swój czas pomiędzy Los Angeles i Londynem.

SHANE BROLLY – KRAVEN

Urodzony i wychowany w Belfaście w Irlandii, zagrał po raz pierwszy w małej grupie teatralnej, kiedy jeszcze uczęszczał do szkoły w Los Angeles. Zaczął brać lekcje gry aktorskiej i wkrótce powierzono mu główną rolę w filmie HBO, Flypaper, u boku Craiga Sheffera i Lucy Liu. Od tego czasu, otrzymywał już regularnie role w całym szeregu niezależnych i studyjnych produkcji. Można było ostatnio oglądać w Impostorze, w reżyserii Gary’ego Fledera. Shane mieszka obecnie w Los Angeles.

ERWIN LEDER – SINGE

Od wczesnych lat fascynował się sztuką i nieważne czy było to malarstwo, taniec czy gra na gitarze, fortepianie lub bębnach i perkusji. Po tym jak ciężka choroba zmusiła go do przerwania studiów medycznych, Leder wstąpił do Krauss School w Wiedniu, by studiować aktorstwo i reżyserię. Od tamtego czasu, pokazał się w ponad trzydziestu pięciu sztukach i 130 filmach oraz produkcjach telewizyjnych, m.in. grając znaczącą rolę w niemieckim hicie Das Boot. W roku 1989, zdobył on kilka międzynarodowych nagród za swoje role w EIS i Les Poissons Morts. Z innych zasług filmowych Ledera, wymienić należy m.in. znakomite role w Liście Schindlera i Trzech Muszkieterach. Leder był producentem, reżyserem i odtwórcą wielu wspaniałych jednoosobowych ról, m.in. w ostatniej adaptacji Snu Śmiesznego Człowieka Dostojewskiego. Dodatkowo, pisze on teksty i występuje jako komik w Niemczech i Austrii.

SOPHIA MYLES - ERIKA

Urodzona i wychowana w Islesworth w Anglii, odkryta została przez brytyjskiego dyrektora castingu w wieku 16 lat, kiedy grała w teatrzyku szkolnym i zaoferowano jej wtedy rolę w telewizyjnej adaptacji Księcia i Żebraka.. Pierwszy raz wystąpiła ona w filmie fabularnym w Mansfield Park Patricii Rozemy. Jej następną rolą będzie rola w filmie The Thunderbirds w reżyserii Jonathana Frakesa, z Anthonym Edwardsem i Billem Paxtonem. Myles mieszka obecnie w Londynie.

 

TWÓRCY

LEN WISEMAN - REŻYSERIA

Underworld to debiut reżyserski Wisemana. Początkowo, zdobywał on doświadczenie w branży filmowej pracując w Dziale Artystycznym przy realizacji wielkich hitów takich jak Godzilla, Faceci w Czerni i Dzień Niepodległości . Ze swoim naturalnym talentem w sferze percepcji wizualnej i zmysłem kompozycji, szybko znalazł się on za kamerą reżyserując reklamy dla PlayStation, Time Warner, Oracle, Intel i Activision, co w szybkim tempie doprowadziło go do kariery w dziedzinie wideoklipów muzycznych. W rezultacie otrzymał cały szereg nominacji do nagród, m.in. dla Najlepszego Dyrektora Artystycznego w konkursie MTV Awards w 2002r. za „Stick ‘Em Up” Quarashi’ego oraz dla Najlepszego Reżysera w konkursie MVPA Awards w 2002r. za wideoklip Rufusa Wainwrighta „Across the Universe”. Co więcej, Wiseman wyreżyserował wiele nowatorskich wideoklipów muzycznych dla Megadeath, En Vogue, Static X, Paula Oakenfolda i Brooke Allison. Wiseman i pisarz Danny McBride zetknęli się poprzez swojego agenta Nicka Reeda w ICM. Dwóch panów od razu znalazło wspólny temat, kiedy okazało się, że łączy ich zamiłowanie do i wiedza na temat filmów rodzajowych. Po realizacji Underworldu, napisany przez Wiseman’a i McBride’a scenariusz o roboczym tytule Black Chapter został zakupiony przez studio Disney’a i wkrótce będzie realizowany

TONY PIERCE-ROBERTS – ZDJĘCIA

Urodził się w Birkenhead, w Anglii, gdzie mieszkał do wieku jedenastu lat, kiedy to wyemigrował z rodzicami do Środkowej Afryki. Impuls sprawił, że porzucił szkołę, by pracować w firmie Central Africa Film Unit i po pięciu latach przeniósł się do Londynu, gdzie pracował dla BBC jako asystent operatora. Szybko ugruntował on swoją pozycję w branży, kiedy zdobył dwie nagrody BAFTA dla Najlepszego Autora Zdjęć za filmy Tinker, Tailor, Soldier, Spy i Caught On A Train. Jego pierwszym filmem fabularnym była Fucha w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Za swoją pracę przy Pokój z widokiem, otrzymał on nagrodę New York Film Critics Circle Award za Najlepsze Zdjęcia, nagrodę The London Evening Standard Award za Wybitne Osiągnięcia Techniczne oraz nominacje do nagrody BAFTA i Oscara. Pierce-Roberts zyskał uznanie krytyków za swoje zdjęcia do Howards End, otrzymując nominacje do Oscara, nagród BAFTA i ASC za Najlepsze Zdjęcia, oraz do filmu Skrawki dnia, zdobywając nominację BAFTA w tej samej kategorii. Dodatkowo pracował także w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem zdjęć takich filmów jak: Klient, Asterix i Obelix kontra Cezar. Pierce-Roberts kręci obecnie zdjęcia do filmu Just One of Those Things w reżyserii Irwina Winklera. Inne jego niedawne filmy to:Złota i Okup.

BRUTON JONES – SCENOGRAFIA

Jones to uznany scenograf w świecie filmu. Ostatnio pracował przy Sorority Boys i Kingdom Come. Co więcej, sprawował funkcję scenografa przy filmach, m.in. Bicentennial Man, Deep Blue Sea, Inspector Gadget, Armageddon, Con Air, The Rock i The Jackal. Będąc nominowany do nagrody MTV Music w 2002r. za Najlepszą Scenografię Videoklipu za swoją pracę przy „Stick ‘Em Up” Quarishi’ego, Jones w szybkim tempie wyrobił sobie nazwisko jako utalentowany scenograf, posiadający unikalną wizję i zdolności estetyczne.. Pracuje on również przy wielu międzynarodowych kampaniach reklamowych. Jones dzieli swój czas pomiędzy South Orange County w Kalifornii i Toskanią we Włoszech, oddając się swojemu osobistemu hobby polegającemu na robieniu wielce stylizowanych i nowatorskich projektów motoryzacyjnych i architektonicznych.

WENDY PARTRIDGE - KOSTIUMY

Kariera PARTRIDGE jako kostiumografa rozpoczęła się, kiedy była w wieku 7 lat i zrobiła stroje dla swoich lalek. Już w wieku 12 lat, wykonywała pozłacane hafty dla londyńskich domów mody, a kiedy miała 14 lat, była właścicielką własnej firmy robiącej suknie. Jej rodzina wyemigrowała do Kanady, kiedy była w wieku 17 lat i Partridge wkrótce potem otworzyła własną pracownię projektancką strojów ślubnych. Pierwszym filmem, do którego zaprojektowała kostiumy, był Fast Company Davida Cronenberga w 1978r. Partridge została potem asystentką kostiumografa przy filmie The Mad Trapper z Oliverem Reedem i Klondike z Rodem Steigerem i Oliverem Reedem. Jej szansa by zostać głównym kostiumografem przyszła z filmem High Country. Od tego czasu, pracowała przy takich filmach, jak: Blade II, Texas Rangers, Snow Day i kanadyjska część filmu Heaven and Earth, dla której zaprojektowała ponad 6,000 kostiumów samurajów. Była nominowana trzy razy do nagrody Canada’s Genie Award i zdobyła ją w 1986r. za film Loyalties. Partridge jest również kostiumografem w niedługo wchodzącym na ekrany filmie, Hellboy.

MARTIN HUNTER - MONTAŻ

Urodzony w Londynie, w Anglii, mieszkał również w Kanadzie, Nowej Zelandii i Tajlandii. Po studiach na wydziale kinematografii i produkcji filmowo-telewizyjnej na University of Westminster w Harrow, dostał pracę jako asystent montażu przy filmie Lśnienie Stanleya Kubricka. Jego współpraca z Kubrickiem trwała ponad dziewięć lat. Pierwszym filmem fabularnym Huntera, w którym był odpowiedzialny za montaż, był film Full Metal Jacket. Inne jego filmy to produkcje, które weszły niedawno na ekrany: Below, In the Shadows, Cutaway, Soldier, Event Horizon, Mortal Kombat, Kalifornia i Liebestraum.

       Materiały: Best Film CO