Cannibal Holocaust

( Holokaust Kanibali )

Gientelmen

 

Gatunek: Dramat -Thriller-Gore
Produkcja: Włochy / Kolumbia
Data produkcji: 1979
Reżyseria: Ruggero Deodato
Scenariusz: Gianfranco Clerici
Czas trwania: 98 min.

Występują:


Robert Kerman - Professor Harold Monroe
Francesca Ciardi - Faye Daniels
Perry Pirkanen - Jack Anders
Luca Barbareschi - Mark Tommaso
Salvatore Basile -Jacko Losojos
Ricardo Fuentes - Miguel Lujan
Gabriel Yorke - Alan Yates
Lucia Costantini - kobieta wbita na pal

 

Oglądając film podzielić możemy go na dwie części :
Pierwsza - rozgrywająca się w dżungli (Amazonia), gdzie ekipa żołnierzy poszukuje zaginionej ekspedycji filmowców, która wyruszyła właśnie w dziewicze rejony Ameryki Południowej, aby zrealizować film o jej rdzennych mieszkańcach, i o rzekomych praktykach kanibalistycznych wśród plemion. Czteroosobowa ekspedycja postanowiła zmusić tubylców do reżyserowanych aktów przemocy, które miałyby stanowić materiał na film dokumentalny. Konsekwencje tego są tragiczne, a wszystko zostało zarejestrowane na taśmach... Żołnierze -poszukiwacze zaginionej ekipy, przebywając w Amazonii obserwują życie plemion, są świadkami świadkami rytualnego zabicia i zgwałcenia kobiety drewnianym członkiem oraz glinianą, nafaszerowaną kolcami kulą -jest to pierwsza drastyczniejsza scena filmu - później stopniowo napięcie i brutalność rosną. Przypadkiem, podczas zabaw z dziewczynami z plemienia, żołnierze odnajdują taśmy, i zniszczony sprzęt filmowy... Po samych filmowcach zostały czaszki i kości... W "drugiej" części akcja przenosi się do nowojorskiego studia filmowego gdzie odtwarzane są taśmy odnalezione w dżungli przez ekipę ratowników, a na nich zarejestrowana szokująca prawda.

Reżyserem jest Ruggero Deodato - włoski reżyser ,twórca świetnych ,trzymających w napięciu horrorów (Widmo Śmierci, Last cannibal world--Jungle Holocaust) ,nieco poważniejszych w wymowie niż inne horrory-gore. Warto zwrócić uwagę na świetną muzykę za którą odpowiedzialny jest Riz Ortolani. Ścieżka dźwiękowa świetnie oddaje nastrój i klimat filmu, mimo, że jest to muzyka spokojna i melodyjna. Utwór - motyw przewodni został skomponowany przy wykorzystaniu syntezatora oraz gitary elektrycznej, a w drugiej fazie za pomocą pięknie zsynchronizowanej sekcji smyczkowej - efekt naprawdę robi wrażenie.

Mimo, że wcześniej powstał "Jungle Holocaust" (znany także podtytułem Last Cannibal World ,1978) również w reżyserii R.Deodato, Holokaust Kanibali stał się pierwszym kultowym i przełomowym filmem o tematyce kanibalistycznej. Krążą wokół niego mity i plotki, stał się inspiracją dla wielu filmów,np. Cannibal Ferox itd, Blair Witch Project. Oczywiście fragmenty stylizowane na dokumentalną produkcję filmowców z C.H są wiele bardziej przejrzyste zarazem wiarygodniejsze niż w BWP, który traci wiele na swej "oryginalności"... "Holokaust Kanibali" Jest niezwykle realistyczny i brutalny. Za efekty specjalne odpowiedzialny był Aldo Gasparri, który jak na rok 1979 zrealizował wszystko po mistrzowsku, i nawet dzisiejsze filmy nie są tak realistyczne - na filmie widać bez niedopowiedzeń sceny m.in. rozcięcia brzucha ciężarnej kobiety, gwałty, oraz kobietę wbitą na pal -wlot przez pochwę, wylot ustami -jak zrobiono takie "efekty" w roku 1979 - niewiadomo. Jakby tego było mało, dla potrzeb filmu zabijano zwierzęta - np. słynna scena zabijania i spożycia wielkiego żółwia wodnego - zginęła też małpa, świnka, i inne bliżej mi nieznane Amazońskie stworki. Za to reżyser niestety musiał zapłacić. Przed sądem tłumaczył ,że wszystko było efektami, jednak nie zdołał tego udowodnić -zapłacił karę, aby uniknąć kary pozbawienia wolności. Film oczywiście został poddany ingerencjom cenzury, i podobnie jak Cannibal Ferox zakazany w niektórych krajach - co oczywiście spowodowało jeszcze większe zainteresowanie.


Film ma szerokie grono fanów i zwolenników, są też przeciwnicy, których oburza epatowanie przemocą .Sam Ruggero Deodato powiedział kiedyś: "W telewizji możesz zobaczyć znacznie gorsze horrory - wzięte z życia i to za darmo". Wracając do sedna sprawy - film jest bardzo ciekawy, przełomowy, wstrząsający, realistyczny, i warto go zobaczyć - gdyby nie Cannibal Holocaust, nie byłoby wielu innych horrorów - zapoczątkował on nową erę horroru - poważnych, dramatycznych filmów gore, nietylko o kanibalach...

Ocena Ogólna: 6/6