CANNIBAL FEROXGientelmen

Cannibal Ferox -( Make Them Die Slowly )

 

Gatunek: Dramat-Thriller-Gore
Produkcja: Włochy
Rok produkcji: 1981
Reżyseria: Umberto Lenzi
Scenariusz: Umberto Lenzi
Czas trwania: 95 min.

 

Występują

Venantino Venantini: Ross
Danilo Mattei: Rudy
Lorraine De Selle: Gloria Davis
Walter Lucchini: Joe Costolani
Zora Kerova: Pat
Giovanni Lombardo Radice: Mike Logan
Meg Fleming: Myrna
Riccardo Petrazzi: Myśliwy

 

Jest to mroczny thriller w reżyserii Umberto Lenzi, twórcy m.in. "Wielkiej Bitwy" (dramat wojenny z 1977) i melodramatu sensacyjnego "Ludzki odruch". Jednak właśnie "Cannibal Ferox" zrobił najwięcej szumu. Film zakazano w 31 krajach, co spowodowało, że budzi emocje nawet po 20 latach. Cannibal Ferox jest odpowiedzią na zrealizowany dwa lata wczesniej "Cannibal Holocaust" (Ruggero Deodato) i zarazem kontynuacją "Eaten Alive-Zjedzeni Żywcem". Przełom lat 70-80 to istny boom filmów kanibalistycznych. Filmy te cechuje wyjątkowy realizm, brutalność, szokują widza niecodziennymi scenami, pozbawione są jakichkolwiek elementów rozrywki, humoru. Tak też jest w przypadku Cannibal Ferox. Tytuł zaczerpnięty jest z "legendy" o kanibalu Feroxie (Mityczne kłamstwo o Cannibalu Ferox'ie to alibi mające usprawiedliwić chciwość i okrucieństwo konkwistadorów.) ale można się spotkać również z nazwą "Make Them Die Slowly (Niech umierają powoli)" która według mnie o wiele bardziej oddaje klimat filmu.

Do kolumbijskiej dżungli wyrusza trzech naukowców w celu udowodnienia zanikających praktyk kanibalistycznych wśród zamieszkujących tam plemion. Spotykają dwóch mężczyzn : jeden o poczciwym charakterze, drugi jest okrutny i bezwzględny, ale obu łączy jedno -są handlarzami narkotyków, pochodzą z Nowego Jorku. Opowiadają młodym naukowcom historię o tym jak zostali upokorzeni przez kanibali, l ecz prawda okazuje się zupełnie inna, i ucierpią na tym wszyscy, również członkowie ekspedycji. Przemoc rodzi przemoc. Więcej nie zdradzę, aby nie popsuć przyjemności oglądania. Oczywiście nie dla każdego jest ten film przyjemnością, gdyż jest wyjątkowo brutalny - napięcie i brutalność rosną wraz z upływem czasu, by na pod koniec osiągnąć apogeum. Cannibal Ferox nie jest jednak bezmyślnie epatującym przemocą filmem, jak niektórym się może wydawać - bardziej brutalne jest samo życie, a sam film prezentuje się raczej jako dramat - thriller psychologiczny niż przeciętny gore. Porusza moralne dylematy ,skłania do przemyśleń- jest ciężki i przygnębiający ,ale naprawdę wart zobaczenia. (Film zaliczano do tzw. "kina moralnego niepokoju").

 Oczywiście w Polsce nigdy nie był prezentowany, nie wydano polskiej wersji DVD, VCD ani VHS, a nabyć go można tylko drogą internetową, podobnie jak inne "niepoprawne" filmy :Cannibal Holocaust, Cannibal Apocalypse i wiele innych. Jednak te produkcje stały się kultowe, i jeszcze dziś mają w sobie moc, zapewne dzięki temu, że są realistyczne aż do bólu. Niema przebacz bracie. To trzeba zobaczyć.

Ocena Ogólna: 5/6