Nightmare On Elm Street

(Koszmar z ulicy Wiązów)

[DemolicMan]

 

Produkcja:USA
Gatunek: Horror
Data produkcji: 1984 rok
Czas trwania filmu: 91 minut
Scenariusz: Wes Craven
Reżyseria: Wes Craven

 

Występują

John Saxon : Lieutenant Donald Thompson
Ronee Blakley : Margaret 'Marge' Thompson
Heather Langenkamp : Nancy Thompson
Amanda Wyss : Christina 'Tina' Grey
Jsu Garcia : Rod Lane
Johnny Depp : Glen Lantz
Charles Fleischer : Dr. King
Joseph Whipp : Sergeant Parker
Robert Englund : Freddy Krueger
Lin Shaye : Teacher
Joe Unger : Sergeant Garcia
Mimi Craven :Nurse
Jack Shea : Minister
Ed Call : Mr. Lantz
Sandy Lipton : Mrs. Lantz
David Andrews : Foreman
Jeff Levine : Coroner
Donna Woodrum
: Tina's Mom

 

Jeden z najlepszych i najpopularniejszych horrorów. Siedem kontynuacji. Klasyk gatunku. Imię Głównego bohatera chyba nie jest nikomu obce. Film, który polecam już na wstępie.

 Małe amerykańskie miasteczko Springwood. Nancy, Roda, Tine i Glena dręczą koszmary senne. Sny są bardzo prawdziwe, co zaczyna niepokoić nastolatków. Jednak prawdziwy koszmar zaczyna się dopiero, gdy jedno z nich ginie podczas snu. Policja pod zarzutem morderstwa aresztuje chłopaka ofiary. Tylko Nancy wierzy mu w jego niewinność. Pomału zaczyna odkrywać prawdę. Dowiaduje się, że Tina zginęła z rąk psychopatycznego mordercy o imieniu Freddy, który nawiedza ich w snach i chce zabić. Jako jedyna będzie mogła stawić mu czoło. Jednak, jeśli zginie we śnie w rzeczywistości stanie się to samo.

 Lata 80-te, to okres, w którym powstały jedne z najlepszych Horrorów. „Koszmar z ulicy Wiązów” potwierdza tę regułę. Uznany za jeden z najstraszniejszych i najlepszych filmów grozy. Mimo upływu lat opinie na ten temat nie zmieniają się. Jest to najlepsza część z całej serii. Dalsze kontynuacje zaczęły robić z głównego bohatera postać komiczną. Która momentami bardziej śmieszyła niż straszyła. Jedynie druga i trzecia część próbują utrzymać klimat oryginału. Film wykonany na wysokim poziomie z bardzo dobrą ścieżką dźwiękową. Miejscami widać trochę niedopracowania w efektach specjalnych, ale nie jest to rzecz, która jakoś bardzo razi. Często o wiele gorsze efekty specjalne możemy spotkać w dzisiejszych produkcjach a tu mamy film z przed 19 lat. Fabule zarzucić też nic nie można. Jako ciekawostkę dodam, że w filmie wystąpił Johny Depp jedna z dzisiejszych gwiazd Hollywood w swojej pierwszej roli. Jak już wspomniałem na wstępie film bardzo polecam, ale pewnie większość z was i tak już go oglądała.

 

Ocena Ogólna: 6/6