Resident Evil: Apocalypse[Ermac]


Gatunek: Thriller/Horror/Akcja/Sci-Fi
Produkcja: USA
Data produkcji: 2004 rok
Czas trwania filmu: 95 minut
Scenariusz: Paul W.S. Anderson
Reżyseria: Alexander Witt

Wystepuja:

Milla Jovovich: Alice
Sienna Guillory: Jill Valentine
Eric Mabius: Nemesis / Matt Addison
Oded Fehr: Carlos Olivera
Thomas Kretschmann: Cain
Jared Harris: Dr. Ashford
Sandrine Holt: Terri Morales
Zack Ward: Nicholai
Matthew G. Taylor: Nemesis
Sophie Vavasseur: Angie Ashford

 

W chwili gdy wirus T wymyka się spod kontroli, czyli 13 godzin przed końcem pierwszej części, korporacja Umbrella zarządza ewakuacje najważniejszych osób w mieście. Po krótkich scenach akcja przenosi się do miejsca w którym skończyła się część pierwsza, czyli do opustoszałego już Raccon City. Główna bohaterka Alice (Milla Jovoich) wydostaje się z Medical Facility, i od teraz musi walczyć o przetrwanie w mieście pełnym krwiożerczych kreatur. Tymczasem odziały tutejszej policji zrzeszają do walki swoje odziały m.in. dobrze znaną z gry komputerowej Resident Evil 1 i 3 - Jill Valentine. W akcji uczestniczą również oddzialy specjalne Umbrelli, również znani z trzeciej części gry: Carlos Olivera, Michail i Nicolai.  Widzac iż sprawy wymykają się spod kontroli, korporacja decyduje się na odcięcie całego miasta od świata odgradzając go  dokoła wielkim murem, co za tym idzie nie dając możliwości ucieczki komukolwiek. Pojawia się jednak szansa na ucieczkę prywatnym helikopterem korporacji, lecz nie za darmo, bohaterowie będący przy życiu muszą odnaleźć córkę naukowca Dr. Ashforda pracującego dla Umbrelli.

Chcąc pozbyć sie odziału S.T.A.R.S. korporacja aktywuje projekt NEMESIS. Od tej chwili żaden członek grupy nie może czuć się bezpiecznie. Sam NEMESIS (zmutowany Matt Addison znany z częsci pierwszej) wyposażony jest w wyrzutnię rakiet i działko minigun co robi z niego myśliwego doskonałego.

I tutaj zaczyna się wreszcie nawiązanie do GRY którego wszyscy tak bardzo oczekują, ale czy nawiązanie do gry wreszczie zaspokoi żądze fanów filmu jak i graczy? Powiem tak: "lepszy od jedynki, ale gorszy od gry". W filmie zaskoczyły mnie lokacje, zupełnie takie same jak w grze RE3 np. kortytarz Post Office ze spadem na śmieci, cmentarz, czy też pusta ulica na której obok wraku samochodu policyjnego leży kask (wstawka RE:3), jest również kilka nawiązań do części drugiej m.in. wielka cysterna na początku filmu (człowiek raczej nią nie kierował :P) czy sklep z bronią. Porównując efekty specjalne z pierwszą częścia tutaj mamy ich zdecydowanie więcej, równie dużo akcji, natomiast zdecydowanie mniej umarlaków (zoombie) co nie czyni z tego filmu horroru...
    Co do muzyki w filmie to jest jak by mały niedosyt, brakuje tej "elektorniki" Mansona z częsci pierwszej, ale nie wpływa to aż tak niekorzystnie na klimat filmu. Zaskoczeniem jest to iż można się spodziewać części trzeciej! Jak to w części pierwszej mówiono o projekcie NEMESIS to w części drugiej mamy projekt ALICE, jak sądzę będzie to nawiązanie do innej części gry, a mianowicie RE: CODENAME VERONICA na platformę DC.
 

Podsumowując, co czyniło by z tego filmu film doskonały? w/g mnie muzyka z części pierwszej i prawdziwy klimat horroru. Jedyne co teraz pozostaje to czekać z niecierpliwością na część trzecią, mam nadzieje że lepszą (nadzieja matką głupich).

OCENA: 5=/6