SCREAM

(Krzyk)

 

[DemolicMan]

 

Gatunek: Thriller
Produkcja: USA
Data produkcji: 1996 rok
Czas trwania: 111 minut
Scenariusz: Kevin Williamson
Reżyseria: Wes Craven

 

Występują

David Arquette: Deputy Dwight 'Dewey' Riley
Neve Campbell: Sidney Prescott
Courteney Cox: Gale Weathers
Skeet Ulrich: Billy Loomis
Rose McGowan: Tatum Riley
Matthew Lillard: Stuart 'Stu' Macher
Jamie Kennedy: Randy Meeks
W. Earl Brown : Kenneth 'Kenny' Jones
Drew Barrymore : Casey Becker
Joseph Whipp: Sheriff Burke
Lawrence Hecht: Neil Prescott
Roger L. Jackson:GhostFace Phone Voice
David Booth:  Mr. Becker
Liev Schreiber: Cotton Weary

 

 

 „Scream” to film który trochę namieszał w świecie horroru. Przez wielu fanów uważany jest za marną podróbkę prawdziwych filmów grozy. Co jest troche głupotą ponieważ ten film miałbyć i jest Thrillerem. Zaliczanie go do Horroru jest poprostu bez sensu. Pomysł który zapoczątkowały takie filmy jak „Halloween” czy „Friday the 13 th” po kilkunastu latach został odgrzany i zrobiony w całkiem nowej formie.

W małym miasteczku Woodsboro grasuje seryjny morderca. Swoje ofiary wybiera spośród uczniów miejscowej szkoły. Dzwoni do nich, proponując quiz ze znajomości znanych filmów grozy. Krwawa jatka zaczyna się dopiero gdy nieszczęśnik popełni błąd. Sidney Presscot nie doszła do siebie po śmierci matki pewnego dnia odbiera telefon od tajemniczego nieznajomego. Od tego momentu jej życie staje się horrorem. Dziewczyna będzie musiała walczyć o przeżycie własne i swoich bliskich.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła tego nowoczesnego Slashera. Jak już wspomniałem na początku, „Scream” nie jest horrorem. Nie mamy tu postaci o nadludzkiej sile i praktycznie nieśmiertelnych jak to miało miejsce w „Piatku  13-ego” oraz w „Halloween”. Tutaj mordercą jest zwykły człowiek w kostiumie Śmierci. Twórcy postawili bardziej na inteligentną fabułe oraz napięcie niż na krwawe sceny.  Co filmowi wyszło na dobre. Film rówież  kpi sobie z zasad rządzących w klasycznych horrorach. Głównym przykładem tego jest kultowa już dziś scena otwierająca film z Drew  Barrymore. „Scream” wniósł wiele nowego do pod-gatunku Slasher. Wręcz nawet go odrodził. Zapoczątkował takie filmy jak „Koszmar minionego lata” czy „Ulice Strachu”. Jednak jak to przeważnie bywa był pierwszy i najlepszy. Kolejne filmy były lepsze i gorsze, ale żaden mu nie dorównał.

Oceniając film nie porównywałem go z żadnymi horrorami ani ze starymi Slasherami. Dopiero kolejne filmy powstałe po jego premierze można z nim porównywać. Duet Kevin Williamson i Wes Craven stworzyli doskonały film który zasłużył na najwyższą ocenę.Ocena Ogólna: 6/6


 

 

Dodatki Multimedialne

Zwiastun Kinowy(4.0 Mb)

Motyw Muzyczny(3.0 Mb)

Scenariusz