SSSSSSS[Gientelmen] 

Gatunek: Horror
Produkcja: USA
Data produkcji: 1973 rok
Czas trwania filmu: 99 minut
Scenariusz:
Bernard L. Kowalski
Reżyseria:
Bernard L. Kowalski

 

Występują


Strother Martin -Dr. Carl Stoner
Dirk Benedict - David Blake
Heather Menzies -Kristine Stoner
Richard B. Shull -Dr. Ken Daniels
Tim O'Connor -Kogen
Jack Ging - Sheriff Dale Hardison
Kathleen King - Kitty Stewart
Reb Brown - Steve Randall
Ted Grossman - Deputy
Charles Seel - Old Man
Ray Ballard - Tourist
Brendan Burns -Jock No.1
Rick Beckner - Jock No.2
Jim Drum - Hawker
"SSSSSSSS" jest sssstarym filmem , za komuny nazywany "amerykańskim filmem przygodowym" a każdy wie, że to horror:)
Nakręcił go Bernard L. Kowalski -twórca kilu sławnych filmów serii "Colombo" - więc spodziewać można się ciekawych przygód ,o typowym dla niego tempie. "SSSSSSSSS" to jeden z najbardziej kultowych i najciekawszych filmów o zwierzątkach - znacie zapewne różne filmy o pająkach, ptakach, dżdżownicach i innych okrutnikach ze świata zwierząt ,ale jednym z pierwszych filmów o zwierzaczkach był właśnie Sssnake czyli Wążżż.


Jednak w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych "okrutnikach" w tym filmie człowiek - kobra nikogo nie morduje, człowiek wąż nie jest jakimś złym upiorem - złym charakterem jest właśnie Doktor Carl Stoner który robi nietypowe doświadczenia, na bogu ducha winnych ludziach ,na dodatek nieświadomych. Chce on stworzyć doskonałą armię węży o ludzkiej inteligencji - jeden człowiek wąż mu nie wyszedł, więc ,jak się domyślamy podczas oglądania - odsprzedał go objazdowym cyrkowcom, którzy pokazują go jako atrakcję - dziwadło, jednak nikt im zapewne nie wieży w autentyczność. Ale aby ułożyć te fakty w całość zacznę nieco zwięźlej opisywać o czym opowiada film.

Na początku Doktor wraz z nowym asystentem (stary asystent w podejrzanych okolicznościach "zniknął") przyjeżdżają do domu - w którym doktor trzyma węże, przeprowadza swoje badania, eksperymenty, no i przygotowuje pokazy ,które pokazuje ludziom z miejscowych wiosek za marne pieniądze .Stoner mieszka w domku z córką , no i nowym asystentem ,który z ciekawością wtajemnicza się w świat hodowanych węży - dostaje regularne szczepionki , które mają go uchronić przed ukąszeniami podczas pracy, np. przez Czarną Mambę i inne afrykańskie węże itd. Ciekawostką jest to, że możemy pooglądać na filmie prawdziwe węże, dowiedzieć się nieco o nich, ogólnie - film przyrodniczy to to do końca nie jest, paradokumentalny też nie, ale z każdego z tych gatunków posiada to co najlepsze, i co najważniejsze - w sam raz. Tak więc mamy przed oczami ciekawy, wciągający film - oczywiście z akcją i muzyką jak na lata siedemdziesiąte przystało - nie spodziewajcie się ostrego gore, ale jak to napisano kiedyś o "SSSSSSSS" - "ściska w dołku" - jest jednym słowem mówiąc ciekawy, przygodowy ,i wstrząsający... wracając do fabuły - doktorek Stoner nie poprzestaje na serwowaniu smacznych obiadków i podejrzanych bolesnych szczepionek - zaczyna wstrzykiwać młodzieńcowi preparaty które powoli zamieniają go w kobrę... ulubionego węża doktora.Nieświadomy asystent David Blake zaczyna podrywać córkę medyka która nazywa się Kristine ,Stoner ma się rozumieć :)Oczywiście idą do łóżeczka zabawić się w skakanie pod kołdrą znane powszechnie jako seks. Jednak pewnego razu doktorek wraca zbyt wcześnie i po koszulinie lezącej na podłodze domyśla się ,iż mężczyzna młody o imieniu David mógł ruchem kopulacyjnym posuwisto zwrotnym wydalić nasienie , i tym samym śmiertelnie zarazić jego córkę !! Myślicie pewnie ,że ja sobie żartuję - otóż David ,jak wiadomo - faszerowany wężowymi preparatami zamieniający się w węża nie jest zbyt dobrym partnerem seksualnym dla nieświadomej czynów swego ojca Kristiny.


Jeśli nie wspomniałem ,że ona z eksperymentami ojca nie ma nic wspólnego ,to mówię wszem i wobec - tylko doktor wie co robi, i robi to po cichutku, tak ,że znajomi i najbliżsi mogą najwyżej podejrzewać go o szalone pomysły, lub jak większość uważać go za szalonego starucha. Tak więc jak to zgrabnie powiedział doktor do swej córki która miała stosunek z asystentem - "Jedna kropla jego krwi może Cię zabić" oczywiście nie musiał się zdradzać ,że coś knuje - przecież on "tylko daje mu zastrzyki chroniące przed ukąszeniami podczas pracy"...Nie będe zdradzał dalszych przygód, bo nie po to czyta się recenzję aby wiedzieć wszystko - chciałem przekazać podstawowe wiadomości na temat "SSSSSSSSS" - wiecie już, że film jest o doktorku który robi doświadczenia na biednym asystencinie który kocha jego córkę, na dodatek z wzajemnością - jednym słowem zakochana para i stary zgred który za dużo czyta książek o przemianie człowieka w zwierzę i jej zaletach - jakoby miało to przynieść światu nowe pokolenie doskonałych nadludzi. Hitler z niego ot i tyle, skoro filozofuje na temat doskonałej rasy panów:)


Zachęcam wszystkich gorąco do zobaczenia jak wyglądały horrory przed powstaniem Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną - która powstałą rok po "SSSSSSSSSS" - nie dziwię się,że spowodowała przełom w świecie horroru - czy na lepsze ?? tak,ale chciałbym zobaczyć więcej takich dreszczowców jak "SSSSSSSS" może bym zaspokoił swą fascynację starymi horrorami klasy B. Jeszcze jedno - film nie epatuje przemocą - można się wzruszyć, można się wystraszyć, można się zaciekawić ,w końcu to horror przygodowy, który kończy się jak dramat - połączenie wszystkiego co najlepsze dla filmów z lat 70 - jak ktoś lubi unikalne jak na dzisiejsze czasy horrory klasy B ,to zachęcam do obejrzenia. Przeglądając zagraniczne opinie można wyczytać, że film ten jest "fantasssssstic !" - w pełni się zgadzam z tym ssstwierdzeniem :)

Ocena ogólna: 6 / 6 ,ale niestety nie każdy fan horroru się nim tak zachwyci jak ja...