Texas Chainsaw Massacre III: Leatherface *Uncut*

(Teksańska Masakra Piłą Łańcuchowa III *Wersja Niepocięta*)DemolicMan

Gatunek: Horror
Produkcja: USA
Data produkcji: 1990 rok
Czas trwania: 85 minut
Scenariusz:
Jeff Burr
Reżyseria:
Jeff Burr

 

Występują

Jennifer Banko ... Little girl
Ron Brooks ... T.V. Newsman
William Butler ... Ryan
Miriam Byrd-Nethery ... Mama
David Cloud ... Scott
Beth DePatie ... Gina
Tom Everett ... Alfredo
Ken Foree ... Benny
Kate Hodge ... Michelle
Toni Hudson ... Sara
R.A. Mihailoff ... Leatherface
 


 

Rok 1974 do kin trafia kultowy już dziś film "Teksańska Masakra Piłą Łańcuchową". Dwanaście lat później swoją premierę ma długo oczekiwana część druga. Niestety film gorszy od oryginału i przez wielu ludzi bardzo krytykowany. Jednak jak to często bywa  w dzisiejszych czasach  wytwórnia mimo kiepskiej frekwencji sequela w kinach postanawia nakręcić kolejną odsłonę (I to wcale nie ostatnią). Tak to więc  w 1990 roku jesteśmy świadkami premiery "Teksańskiej Masakry Piłą Łańcuchową 3: Leatherface".

Dwójka młodych Kalifornijczyków podróżuje samochodem przez Teksas w kierunku Houston. Podczas postoju na stacji benzynowej napotkany młody mężczyzna proponuje im pojechać boczną drogą twierdząc, że jest o wiele krótsza.. Kilka minut później na stacji ma miejsce drobna strzelanina. Przerażona parka próbując uciec jak najdalej zjeżdża na poleconą drogą. Niestety pomysł nie był za dobry, droga prowadzi przez lasy zamieszkane przez kanibalistyczną rodzinę. Jakby tego było mało mają wypadek samochodowy. Zostają więc bez sprawnego auta ani żadnej broni w lesie w którym na każdym rogu może się czaić największy pojeb z całej rodzinki ubóstwiający biegać z piłą łańcuchową i ciachać napotkane osoby.

O tym filmie już od dawna słyszałem dobre opinie. Tym bardziej ucieszyłem się jak w moje ręce trafiła pełna niepocięta wersja. Przez długi czas oficjalnie była dostępna tylko kopia krótsza o 9 minut. Jednak szczegóły odłóżmy na bok i przejdźmy do sedna. Najważniejsze pytania które nasuwają się po obejrzeniu filmu to: Czy film jest straszny ? NIE - nie wiem czy ten film wogóle z założenia miał być straszny. Czy klimat jest porównywalny z pierwowzorem ? NIE. Czy jest brutalny ? NIE - jak można było pociąć  film, który nawet  w wersji pełnej nie jest brutalny. Twórcy próbowali wprowadzić trochę gore m.in. scena przybicia dłoni bohaterki do krzesła. Tylko czy coś takiego robi teraz na kimś wrażenie. Zwłaszcza jeszcze ze sztuczną miną aktorki, która chyba dostała za małe wynagrodzenie żeby trochę wysilić swoje umiejętności aktorskie. Czy szokuje ? NIE . W powyższych kryteriach film wypada dość blado. Jednak to nie znaczy, że film jest słaby. Jeśli nie będziemy go porównywać z oryginałem sytuacja wygląda już trochę lepiej. Fabuła dość wciągająca, nie nudzi, znośne aktorstwo (oprócz głównej bohaterki), efektom też nic nie można zarzucić. Poprostu kino czysto rozrywkowe na nudne wieczory. Półtorej godziny dobrej zabawy w wykonaniu Hollywoodzkiej komercji. Film który bez problemu można obejrzeć nawet ze strachliwą dziewczyną. Jednak jeśli chcesz obejrzeć film w stylu pierwszej części to nie zbliżaj się do TCM 3: Leatherface bo ten film może Cię bardzo "zaszokować".

Ocena ogólna: 2+/5 jako kontynuacja kultowej TCM, oraz 4/6 jako czysta rozrywka.