Tetsuo

Gientelmen

Gatunek: Horror/Dramat/S-f
Produkcja: Japonia
Data produkcji: 1988 rok
Czas trwania filmu:67 minut
Scenariusz:
Shinya Tsukamoto  
Reżyseria
Shinya Tsukamoto  
 

Występują:

Tomorowo Taguchi .... Man
Kei Fujiwara .... Woman
Nobu Kanaoka .... Woman in Glasses
Renji Ishibashi .... Tramp
Naomasa Musaka .... Doctor
Shinya Tsukamoto .... Metals Fetishist 

Tetsuo to "pierwszy prawdziwie cyberpunkowy film". Ten 67-minutowy obraz przyniósł reżyserowi międzynarodową sławę, a sam stał się kultowym dziełem które do dziś , od pierwszych sekund do końca robi wstrząsające wrażenie. Jest to wyjątkowo nietypowa produkcja  w której zaskakuje ciekawy montaż, szokujące wizje, muzyka, zdjęcia, szybkość, kontrast, technika, monstrualne przeobrażenia i niesamowity klimat. Jest to jeden z najlepszych filmów jakie miałem okazję oglądać, mimo ,że typowym gore - horrorem nie jest. Właśnie chyba dlatego jest tak piękny ,bo nietypowy i jedyny w swym cyberpunkowym gatunku.

Podobnie jak w innych filmach Tsukamoto, niemal głównym tematem filmu jest ciało. Sam reżyser tłumaczy: "W takim mieście jak Tokio, żyjemy w świecie technologii, nieomal całkowicie pozbawieni kontaktu z naturą. Bardzo dużo pracujemy głową, a cielesność spychamy na margines. Pełni więc ona w moich filmach funkcję symbolu, bo ludzkie ciało to jedyny element natury, z którym mamy do czynienia na codzień (...) Co do Tetsuo - film rozpoczyna się od słynnej sceny , w której bohater biegając po tajemniczej fabryce, nagle w jednym z pomieszczeń wpycha metalowy pręt pod grubą warstwę skóry, właściwie mięśni uda. Tak zaczyna się powolna transformacja która trwa stopniowo przez cały film - kolejne bolesne mutacje zamieniają go w straszliwe monstrum , połączenie człowieka i maszyny, które przyciąga fragmenty złomu, a na koniec .... poprostu trudno ująć w jakikolwiek sposób ten niesamowity montaż, muzykę , zdjęcia. Kręcąc Tetsuo ,reżyser był pod wpływem Cronnenberga, później również Lyncha.

Tak więc wiecie czego się spodziewać, i zapewniam Was ,że jest to jeden z najciekawszych filmów jakie ujrzą wasze oczy - obraz ,klimat i napięcie tworzą coś niesamowitego ,wręcz  nie z tej ziemi. Choć sam nie jestem fanem SF i nie orientuje się zbytnio w cyberpunku , to powtarzam - film piękny i doskonały !!!

Ocena ogólna: 6/6